פט-סאפיינס – פינת הגיג: על חיות כאלה ואחרות וכדור אחד עגול [4]

מוקדש לפצ'קוש, באהבה ובגעגועים

pet-sapiens_thumb.jpg

אתם עם הטבע ועם עצמכם – לא משהו

הקשר שלכם לטבע הוא גם הקשר שלכם לעצמכם כיצורים ביולוגיים. ככל שהתרחקתם מהקשר הזה וניסיתם להתעלם ממנו, נראה שאיבדתם גם את האינסטינקט הבסיסי ביותר שלכם – את ייצר ההישרדות. הגאווה הזות'י של האגו שלכם הפכה לכם את הידיעה והניבוי לאמצעי לסיפוק תאוות שליטה, וחסמה לכם את היכולת לדעת ולנבא לצורך שמירה על הקיום. וככה אתם מסכנים את כולנו. איך זה? נורא פשוט:
אתם חושבים שאתם יודעים הכל. אבל אין לכם מושג מה אתם עושים. אין לכם מושג לאילו תוצאות גורמת ההתערבות שלכם בטבע. אתם מגלים את הטעויות הללו רק אחרי שהן קורות. וגם אז אתם עדיין לא יכולים לדעת בדיוק איפה טעיתם. כי הכדור שלנו מורכב הרבה יותר מכפי שתהיו מסוגלים לתפוס אי-פעם. אתם יכולים לתקן דברים שיצרתם. אתם יכולים לפרק דברים, לראות איך הם בנויים, ולנסות להרכיב אותם שוב. אתם לא יכולים לעשות את זה עם כדור הארץ… אתם לא מבינים שכשאתם פוגעים בטבע והורסים לבעלי החיים את הבית שלהם; כשאתם כורתים יערות  – אתם גם הורסים את הבית שלכם. כי זה אותו הבית. אז נכון שיש אצלכם כאלה שמנסים להיות בסדר, והם קונים חלקים של יערות ושומרים עליהם, או מעבירים קבוצות של חיות למקומות שמורים בניסיון להציל מינים שהולכים להיעלם, אבל זה ממש מעט, ולא ממש עוזר לשנות את ההרס שאתם גורמים לבית של כולנו. ומה שהכי אתם לא קולטים זה, ש-לכם אין אף אחד שיעביר אתכם למקום אחר…
אני גם חושב שככל שאתם מאבדים את הקשר לטבע, אתם מאבדים גם את הקשר עם עצמכם כבני אדם וכחברה אנושית. כי כש-מה שהכי חשוב לכם זה כוח ושליטה, אתם מפעילים את זה על כולם. למשל, אתם מדברים על "משאבי טבע". משאב זה חומר שאפשר לשאוב ממנו בשביל צרכים ותועלות. וככה בדיוק אתם מתייחסים גם לאנשים: "משאבי אנוש"… גם אתם הפכתם להיות חומר שאפשר לשאוב ממנו, והחזקים שואבים את החלשים… אפילו שחלק גדול מכם כבר מזמן לא במלחמת הישרדות קיומית, אתם חיים ככה, והופכים אותנו ואת האנשים, גם אצלכם וגם במדינות עניות, למשאב ניצול. אתם קוראים לזה בשמות שנשמעים נורא חשובים כמו גלובליזציה וכלכלה חופשית. אבל זה ניצול ושעבוד בשביל סיפוק תאוות בצע ושליטה, ולא בשביל שיהיה לכם ממה לחיות.
ואנ'לא מבין: זה נקרא אצלכם "הומו סאפיינס"? מה החכמה פה בדיוק? אתם משוויצים בזה, ובו בזמן אתם מסתתרים מאחורי הטיעון ש"זוהי האבולוציה" כדי להצדיק את ההתנהלות הכוחנית שלכם? זה לא נראה לי סאפיינסי בכלל. ואל תדברו איתי על אבולוציה כזות'י. כי זה לא נכון. בטבע אין רק מלחמה. אצלינו יש גם הרבה אהבה ועזרה הדדית, ונינוחות ושלווה. אתם, עם האגו והראש של או-או, הפכתם את החיים שלכם ושלנו למלחמה אחת מתמשכת. איך זה שסאפיינסים כמוכם לא הצליחו לחשוב שאפשר לחיות גם בלי מלחמה?
באחד השבטים בזימבבוואה שבאפריקה, שבטים שאתם מכנים "פרימיטיביים", הסבירה שאמאנית איך הם מסתכלים על הטבע: "לא קיבלנו את האדמה בירושה מאבותינו, אלא בהשאלה מילדינו"… זה, אנשים, זה אבולוציה. זה מה שנקרא לחשוב ולנבא ולדעת את העתיד. תחשבו על זה…

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

  • eitan  ביום אוקטובר 30, 2006 בשעה 6:38 am

    במיוחד משפט המחץ המסיים. מתאים לכל חברה לארוע.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: