תסמונת האשה המוכה

כבר כמה שנים – למעשה מאז נבחר נתניהו בפעם הראשונה לראש ממשלה, כשנה לאחר שעמד על הבלקון בכיכר ציון מול המון משולהב שהניף שלטים עם תמונות רבין במדי ס.ס., ופחות משנה לאחר רצח רבין – אני מנסה להבין איך זה יכול להיות…

איך ייתכן שהציבור ממשיך, מכה אחר מכה, כישלון אחר כישלון, להאמין לנתניהו, וממשיך לחשוב / לקוות ש"הפעם הוא ישתנה".  

ההסבר היחיד שעולה בדעתי הוא "תסמונת האשה המוכה". כך מתנהג הציבור. מוחה, מתקומם, אבל ממשיך להאמין שנתניהו יודע מה הוא עושה וכי הוא מסוגל לנהל מדינה [למרות שהמציאות מוכיחה ההיפך], שדברים ישתנו, וכי נתניהו וחבר מרעיו ישתנו.

כל מה שנתניהו מצטיין בו הוא תככנות פוליטית מהסוג הנמוך ביותר, דמגוגיה של משטרים אפלים, ואגו יהיר. ובזה הוא אכן עסוק כל ימיו: תככנות פוליטית לשימור שרידותו. דמוקרטיה וחוק הם מכשול עבורו. והוא נוהג בהתאם: מחוקק ומשנה לנוחיותו. ובזה הוא מצליח.

מעבר לכך, כל מה שנתניהו נוגע בו מתחרבש: כלכלה, חברה, חינוך, בריאות, ביטחון פנים, ביטחון חוץ. וככל שהכישלונות מתרבים כך גדלים עיוורונו והמגלומניה שלו ["אני מתכבד להזמין את הראשון שהבין…"]. הוסיפו לכך את ברק – עוד כישלון בפני עצמו – וקיבלנו מתכון לאסון.

מה עושים כדי לטשטש את מכלול הכישלונות ולהסיט את דעת הציבור מכך? עוברים לחזית הקיומית-הישרדותית: להפחיד את הציבור מפני הגרעין האיראני, ולפמפם לו השכם והערב שרק התקפה על איראן תמנע מאיראן להיות גרעינית. 
"הם מ-פ-ח-דים"… זוכרים??? וזוכרים את חיוך המרוצה [והמפחיד] שהתלווה ללחישה הזו???

אז מה אם ברור כי הפצצת איראן לכל היותר תדחה איראן גרעינית בשנה או שנתיים אבל לבסוף איראן תהייה גרעינית? ואז מה אם העורף לא מוכן ולא מוגן? אז מה אם ייהרגו "רק" כמה מאות? וגם אם כמה אלפים? קטן על ברקיהו. ולא לדאוג. למשפחות ברקיהו יש מיגון.

והציבור? כמו כל אשה מוכה, אומר: הפעם יהיה בסדר… כי מה אפשר לעשות?
והציבור שוכח שאנשים כאלה לא משתנים. הפתרון היחיד הוא לקום ולעזוב. ומאחר ולא קיים מקלט לציבור… יש להעזיב את ברקיהו.

אם בקיץ שעבר יצאנו לרחובות למען צדק חברתי וקורת-גג – כעת עלינו לצאת לרחובות כדי לשמר את חיינו. 

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • גולדבלט משה  ביום אוגוסט 15, 2012 בשעה 6:00 am

  נינה שום דבר לא ברור לך או לי או לציבור ביחס לאיראן-נורא קשה להודות שאתה פשוט לא יודע כי אין לך את העובדות הבסיסיות. אם למשל יעצרו את התכנית לשנתיים ולאחר מכן יבואו סנקציות נוספות אז היה כדאי ? אם הם יוכלו לייצר מה שורים פצצה מלוכלכת ולהגניב אותה באמצעות ארגון טרור במכולה לחיפה? מה נעשה אז? האמת שאנחנו פשוט לא יודעים את האפשרויות,לא יכולים בהיעדר ידע להעריך את החלופות וגם לא להציע חלופות אחרות. אין לנו גם מושג אם לא מדובר בטקטיקה מחושבת ומתואמת או באיום אמתי .בקצור כשלא יודעים עדיף באמת לא לכתוב אלא אם הצורך לשנוא את נתניהו גדול מהכיל

 • nina ramon  ביום אוגוסט 15, 2012 בשעה 8:31 am

  משה, העניין הוא ששום דבר לא ברור גם לנתניהו וברק. גם הם לא יכולים לנבא מה יהיה באילו נסיבות.
  מה שכן ברור לי הוא, שבמשך שלוש שנות כהונתו של נתניהו, שום דבר לא נעשה כדי למגן את העורף. כל התמרונים של פיקוד העורף לא מעניינים אותי כי לי, ולעוד הרבה כמוני [1 מתוך 3] אין מקלט – לא בבניין, לא ממ"ד, ולא מקלט ציבורי קרוב.
  בהינתן שני אלו בלבד [ויש עוד] – תקיפת איראן היא מעשה מטופש וחסר אחריות של מגלומן.

 • nachum  ביום אוגוסט 15, 2012 בשעה 8:51 am

  המון משולהב שהניף שלטים עם תמונות רבין במדי ס.ס.??????????????????

  • nina ramon  ביום אוגוסט 15, 2012 בשעה 9:02 am

   אכן כן. מה לעשות? יש עובדות היסטוריות שאיי אפשר לשנותן. דן מרידור, אם איני טועה, היה זה שנטש את הבמה באותו אירוע.

 • גולדבלט משה  ביום אוגוסט 15, 2012 בשעה 9:46 am

  זה לא פופולרי אבל מיגון כולל של העורף כפי שדורשים משמעו הוצאות עתק שיחסרו בכל מקום אחר גם בביטחון. במלחמה העורף יספוג ועד כה מבחינה אסטרטגית הוא לא ספג פגיעות קשות -גם לא ב2006 . לו היה צ'ירצ'יל שוקל את מצב המיגון של בריטניה ב1940 הוא היה נכנע להיטלר מיד.
  אני לא קורא לצאת למתקפה או להיפך-אין לי יידע והחשד שלי שמדובר בבלוף טקטי בלבד -בניגוד למלחמת 2006 אם יצאו כאן למתקפה זה יהיה לאחר אינספור דיונים. אלו שסלחו לאומרט על נחפזות ב2006 מגנים את נתניהו לפני שהחליט בכלל-כוונתי כמובן למבלי ההיסטריה ההמונית מביתידיעות אחרונות-אסור לנו להיות קורבנות המניפולציות של נוני מוזס

  • nina ramon  ביום אוגוסט 15, 2012 בשעה 9:54 am

   אפשר למגן את העורף מבלי להיכנס להוצאות עתק. די אם, לדוגמה, היו מאשרים להוסיף לבניינים קיימים ישנים חדרי ממ"ד. מי שהיה משלם זאת היו האזרחים, שרובם המכריע היה שמח לשלם עבור הוספת חדר.
   ובאשר לעניין צ'רצ'יל – סיטואציה ממש לא דומה.

 • איתמר  ביום אוגוסט 15, 2012 בשעה 10:35 am

  שלום,
  את מוכנה לחיות בעולם בו לאיראן יש פצצה גרעינית?
  ולגבי הנשוא הכלכלי, לי לא בורר למה אנשים מהכיוון השמאלי כלכלי כועסים על נתניהו, בשנתיים האחרונות הוא מקדם מדיניות סוציאליסטית מובהקת וזנח את את כל מצביעיו. http://wp.me/Zujs

  • nina ramon  ביום אוגוסט 15, 2012 בשעה 4:19 pm

   הי איתמר,
   אני לא מוכנה לחיות בעולם בו יש לאיראן גרעין, וגם לא בעולם של הון-שלטון, ולא בעולם שניזון מנפט ועוד ועוד ועוד.
   אבל זה מה יש. ואיראן תהייה גרעינית גם אם נתקוף. אז? לתקוף אותה לא יפתור את הבעיה.
   לגבי הכלכלה – נתניהו רחוק שנות אור מסוציאליזם. הוא לא מקדם – הוא נגרר.
   ובאשר למצביעיו – רבים מהם אנשים קשי-יום שמתפרנסים בקושי.

   • איתמר  ביום אוגוסט 16, 2012 בשעה 7:31 am

    העמדה הזו לא מקובלת עליי ואני לא מצליח להבין את עמדתך. אם נמשיך את ההשאלה מעולם ה"זוגיות" – זה דומה למצב בו גבר אומר לאישה: "חכי אני אפוצץ אותך" ואז הוא הולך להביא נבוט. מה הוא יעשה עם הנבוט? סיכוי טוב שהוא יפגוש את הפרצוף של האישה. אז יש אישה שתגיד: "הגבר חזק ממני פיזית, ואם אני רק אנסה לעשות משהו הוא יפגע בי." זכותה להגיד את זה, היא תשב לחכות עד שהוא יביא את המקל שלו ואז תקבל את המכות.
    לדעתי עדיף לה לנסות לעשות הכל: סכין בגב, בעיטה לאשכים, ציפורן לעין או כל דבר אחר בשביל למנוע ממנו להרוג אותה.
    לגבי נתניהו, במה הוא רחוק מסוציאליזם? אם נסתכל על מעשים ולא על דיבורים: סבסוד גני ילדים, תשלום לוועדי עובדים של המדינה, המשך פיקוח מחירים, העלאת מס – אלה הם לא מעשים של ממשל ליברלית/קפיטליסטית.

 • nina ramon  ביום אוגוסט 16, 2012 בשעה 12:29 pm

  אני חושבת שההשוואה לא נכונה. "אשה מוכה" זה בהקשר יחס הציבור לנתניהו.
  תקיפת איראן לא תמנע ממנה להיות גרעינית. אז לשם מה לתקוף?

  נתניהו וסוציאליזם זה דבר והיפוכו. סבסוד גני ילדים [שהוא חלקי ביותר] ותשלום לוועדי עובדים נעשו כדי לשמר את כסאו ולהשיג שקט תעשייתי. ושים לב באלו וועדים מדובר….
  העלאת מס? הרי בעיקר המיסים העקיפים עולים ועולים. למיליונר לא ממש אכפת לשלם עוד כמה אגורות ללחם, כי ממילא הוא לא אוכל לחם אחיד…. אבל ייקור לחם אחיד עבור הרבה מאוד פירושו פחות אוכל.
  העלאת מס ישיר? ממשכורת של 5000 או לא זוכרת כמה? זה לא סוציאליזם. כי עדיין בשורה התחתונה שכבות הביניים והשכבות החלשות משלמות הרבה יותר מהעשירים.

  http://www.calcalist.co.il/local/articles/0,7340,L-3576931,00.html

 • חוה שיק  ביום אוגוסט 17, 2012 בשעה 12:07 pm

  שלום נינה!

  הפעם אני מזדהה איתך לגמרי, זו סיטואציה שאין בה מה לעשות, גם כך וגם כך לאירן תהיה פצצה אטומית. למה להכריז שיפלו עלינו 50 אלף טילים וימותו כך וכך, לצערי גם הבחירות לא יעזרו, מה עושים? אין לי מושג, העם הדפוק שלנו הולך למלחמת אחים, וזה…….

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: