היתה ציונות??? – האח לקח לעשות מדורה…

בפורום סבן [דצמבר 2014] נערך מפגש בין נפתלי בנט למרטין אינדיק,.

להלן חלק מדבריו של בנט, מדקה 47:12 . [ולא.הם לא הוצאו מהקשרם, מכיוון שהקשבתי לכל השעה וחצי של המפגש.]

"הציונות המודרנית היתה כל כולה אודות יצירת מקלט ליהודים. הרצל ראה את האנטישמיות בצרפת, ושאנחנו צריכים להציל את היהודי הפיזי.
ותודה לאל, היתה התערבות חילונית בהיסטוריה, שאני חושב שלא היתה קורית אם האורתודוכסיה היתה שולטת.
אז זה בגלל הגישה החילונית שהיתה לה ההעזה לשנות את ההיסטוריה.

אבל 100 שנה קדימה, אני חושב שאם אנחנו לא נחזיר את הערכים היהודיים – ואני לא מדבר על תיאוקרטיה [……] – אם לא נחזור לסיבה שאנחנו כאן – הסיבה שאנחנו בישראל איננה בגלל שזה מקלט – ישראל איננה המקום הבטוח ביותר ליהודים. פרת' באוסטרליה יותר בטוחה ויש לה ספורט מים נפלא […]
אנחנו בישראל בגלל שזו המולדת שלנו. אני רוצה שכל ילד ישראלי יידע את ההיסטוריה שלנו. "

ככה נראית דמגוגיה אפלה במיטבה, וככה מנסים לעוות עובדות היסטוריות ולנסות ליצור היסטוריה שלא היתה ולא נבראה. [והתעלמתי מהסתירות הפנימיות בדבריו].

במחי פטפוט דמגוגי נבוב ושחצן, כל העליות שהגיעו לכאן החל מסוף המאה ה-19 ואילך מתוך שאיפה לשוב ולהקים את מולדתו של העם היהודי בארצו: פה בארץ חמדת אבות – הפכו להיות בסך הכל מציאת מקלט פיזי.

במילים אחרות – הציונות נמחקה. אותה ציונות שהחייתה את התקווה הערטילאית בת אלפי שנים לשיבה למולדת, והגשימה אותה הלכה למעשה במאבק ארוך ועיקש, תוך שמיטב בנותיה ובניה משלמים על כך לא פעם בחייהם ובחיי היקרים להם, ובנתה כאן מדינה יש מאין – הציונות הזו לפתע איננה קשורה למולדת, איננה יהודית – ערכיה אינם יהודיים.

מהם הערכים היהודיים הללו? לבנט הפתרונים.

אגב, איש מהמשתתפים ומהעיתונאים הישראלים ששאלו שאלות לא ראה לנכון לשאול את השאלה הקרדינלית היחידה: מהם הערכים היהודיים שאתה מדבר עליהם, מר בנט?

לא, יותר חשוב היה לשאול אם הוא חושב שהוא יכול להיות ראש ממשלה או לא……

 

תודה לאסתי סגל

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • גולדבלט משה  ביום דצמבר 14, 2014 בשעה 5:47 pm

  נינה מבחינה היסטורית יש הרבה מאד צדק במה שבנט טען ולכנות זאת דמגוגיה זה לא מכובד. הציונות של הרצל ובמידה רבה של ז'בוטינסקי ובהמשך גם של מנהיגי תנועת העבודה [בשנות השלושים] הונעה ממניעים של חרדה עמוקה שהקיום הפיזי של היהודים באירופה בסכנה . זו גם הסיבה שתכנית אוגנדה הוצעה והתקבלה-כמקלט לילה.

  בניגוד לציונות הרוחנית מבית מדרשו של אחד העם ובניגוד לציונות הסוציאליסטית ששאפה לשנות את המבנה החברתי כלכלי של העם היהודי קודם לשאיפה למדינה-הזרם הדומיננטי בציונות היה של ציונות המקלט.

  השואה הוכיחה שהחרדות היו מוצדקים ואף מופחתים ביחס לסכנה והציונות לא הצליחה להתמודד במועד עם האימה אבל השואה גם גרמה לכך שהובן שסדר העדיפויות משנה ועצמאות מדינית ובנית מקלט פיזי קודמות לכל דבר אחר .

  בנט צודק גם בכך שהוא מצביע על התוכן הרוחני של הציונות והקשר ליהדות ולמורשת היהודית כאתגר שעמו הציונות מתמודדת כיום. התשובות שאני או את תתני לאתגר זה אינן זהות לשלו אולם אין זה פוטר אותנו מהחובה לתת תשובות.

  אני חושש שנפלת למכשלה הבסיסית של השמאל בארץ-זלזול עמוק בכל מי שאינו שייך למחנה של [אינו "משלנו"] ואי נכונות להקשיב לאחר. בנט בוודאי אינו מייצג את דרכי ותפיסתי הציונית אינה שלו אבל לא הייתי מעלה בדעתי לזלזל באופן גס כל כך במה שיש לו לומר -ויש לו

 • nina ramon  ביום דצמבר 14, 2014 בשעה 6:06 pm

  משה, שני דברים. ראשית, אני לא מוצאת מקום לעריכת ההבחנות שאתה עושה בסוגי הציונות.
  הציונות ככלל היתה, והיא, תנועה שרואה את ארץ ישראל כמולדת העם היהודי, יהיו המניעים או הזרזים אשר היו. ההפרדה המלאכותית הזו היא זו שמובילה את בנט למסקנה לכאורה שהציונות לא קשורה לארץ ישראל כמולדת. וזה הזוי ומכעיס ומסוכן.
  שנית, קרא שוב את דבריו. הוא כלל לא מייחס לציונות תוכן רוחני יהודי. זו בדיוק הנקודה! איפה אתה קורא שהוא מדבר על קשר הציונות למורשת היהודית וכל מה שאתה מייחס לו?
  לא נפלתי לשום מלכודת, וככלל דווקא בימים כאלה אני מקפידה להקשיב היטב לצדדים האחרים. ולגבי בנט, על אחת כמה וכמה, כי אני חושבת שהוא מסוכן. אין כאן זלזול, יש כאן אזהרה.

 • גולדבלט משה  ביום דצמבר 14, 2014 בשעה 6:20 pm

  נינה -לא אני עושה את ההבחנות בציונות היו מראשיתה מגמות שונות ואף סותרות והיה בתחילתה זרם חשוב ואף עיקרי בתקופות מסוימות שראה את העיקר בהקמת מדינה יהודית ואפילו לא בארץ ישראל -כמקלט לילה לפחות . הזרם שראה את עיקר הציונות כיצירת מקלט מדיני לעם היהודי ובכך להשיב אותו להיסטוריה המדינית אכן נטה פחות לקדש את ארץ ישראל כמולדת . כיום אגב זה מוצא ביטוי בהתייחסות שלילית ועוינת ל"התנחלויות בשטחים" מי שרואה בארץ ישראל מולדת של העם היהודי יוצא מדעתו כשאומרים לו בית אל לא ועכו כן. מעניין איך לא שמים לב להקשר הזה.

  הציונות החילונית ההרצלינית שאני מאמין בה רואה קודם כל את ההכרח לקיום מקלט מדיני לעם היהודי וזאת קודם לכל תפיסה חברתית או פוליטית אחרת. בזירת המקלט המדיני מתקיים היום המאבק או המפגש-כרצונך הערכי מוסרי על תפיסת היהודית, הלאומיות,התוכן של התרבות החילונית העברית לעומת המורשת היהודית ועוד ועוד.

  אין ומעולם לא הייתה ציונות אחת ולטעמי טוב שכך

 • nina ramon  ביום דצמבר 14, 2014 בשעה 6:40 pm

  משה, אפשר לנהל דיון מעמיק על מהי ציונות, מהותה וכו' אבל זה לא מה שבנט עושה.דמגוגיה עובדת על משפטים / מסרים שטוחים ובשחור לבן. וזה מה שהוא עושה- מעמיד את הציונות מול היהדות וערכי היהדות. שחור-לבן.
  זו גירסה עכשווית לנתניהו בבחירות 99 – השמאל שכחו מה זה להיות יהודים.

 • גולדבלט משה  ביום דצמבר 14, 2014 בשעה 8:27 pm

  בזה אנחנו מסכימים -כשמנסים לסכם ציונות במשפט אחד המסר שטחי להחריד ולכן דיון כזה ראוי שלא ייעשה על ידי פוליטיקאים או אנשי פרסום

 • nina ramon  ביום דצמבר 14, 2014 בשעה 8:30 pm

  אכן (:

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: